Python - Nedir? Neler Yapılabilir?

Python, Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından, 1990 yılının başlarında ortaya çıktı. Bu dilin birçok telaffuzu vardır bunlardan en yaygın olanları “paytın” ve “piton” olarak bilinir. Peki bu dil nasıl telaffuz edilecek diye soracak olursanız ingilizce de asıl telaffuzu “paytın” olarak geçer.

Python programlamanın en büyük avantajı bana göre, C ve C++ vb. diller de olduğu gibi derleyici olmadan da çalışabiliyor. Bu onun için bir avantaj olsa bile bazı faktörlerini kısıtlıyor aynı zamanda yani python ile yapabileceğimiz bir çok şey varken python ile bir işletim sistemi yazamayız çünkü makine derleyicisi yoktur. Python kodlarının çalışabilmesi için o bilgisayarda python programının kurulu olması lazımdır. Peki bu python ile neler yapılabilir;

  • Web Projeler Geliştirilebilir

  • Sistem Yönetimi

  • Nesne Tabanlı Projeler

  • Yapay Zeka

  • Bilimsel İşlemler

  • Veri Analizi

Yukarıda vermiş olduğum örnekler dışında daha sayamayacağım birçok alanı vardır. Geleceğin dilleri arasında gösterilen ve şuan Google, Dropbox gibi şirketlerin python programcısı çalıştırdığını biliyoruz ve bu şirketlerin çalıştırdıkları programcıların içinde python kurucusu da yer almaktadır bir süre Google da çalıştıktan sonra Dropbox geçiş yapmıştır.

Bu kadar önemli firmaların bünyesinde barındırdığı bir yazılım dilini neden tercih etmeyesiniz ki?

Bu sektörde ilerlemek istiyorsanız ve yapay zekaların, işinizi elinizden almalarına izin vermek istemiyorsanız python öğrenebilirsiniz Veri Analizi ( Big Data ) geleceğin meslekleri arasında üniversiteler de bölüm olarak bile verilebilir.